Kombinacja norweska - www.kombinacjanorweska.dbv.pl
 
Menu
STRONA GŁÓWNA
WYWIADY
GALERIA
STATYSTYKI
ARCHIWUM ANKIET
LINKI
KATEGORIE NEWSÓW
SZUKAJ
TERMINARZ
SKŁADY DRUŻYN
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
KADRY NARODOWE
HISTORIA
PŚ LIVE
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
WSPÓŁPRACA
REKLAMA
TYPER
FORUM
REDAKCJA
ZIMA 2012/2013
ARCHIWUM
ZASADY
Statystyki
Rafał Snoch
Facebook
Wyniki typera
1. Emil 131
2. Admin 113,5
3. Urbus 97,5
4. PiW 86
5. borek99 68
6. Tomek 37
7. Menson 31
8. tomno491 27,5
9. jedrek 27
10. Daerdin 25,5
PEŁNA KLASYFIKACJA
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Aktualności
Łączymy się z www.skipol.pl!      |      Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że zostaniecie też na skipolu!      |      Wszystkie nasze stałe rubryki znajdziecie na zupełnie nowej stronie skipol      |      Do zobaczenia!
Tylko dwóch polskich kombinatorów wystartuje w Oslo!
MŚ Oslo 2011 Image and video hosting by TinyPi

Dziś po południu poznaliśmy oficjalny skład kombinatorów na MŚ w Oslo. Do Norwegii polecą Paweł Słowiok oraz Tomasz Pochwała. W kadrze definitywnie zabraknie Adama Cieślara i czwartego zawodnika który mógłby uzupełnić drużynę. Nasi reprezentanci wystąpią więc tylko w konkursach indywidualnych (26.02 oraz 02.03), a zabraknie ich w rywalizacji drużynowej.

Czym jest spowodowana taka decyzja? Dlaczego zawodnicy na bardzo podobnym poziomie byli zmuszeni do eliminacji? Na to pytanie odpowiedź zna tylko PZN. Można się teraz domyślać, że każdego polskiego działacza Oslo przywita z otwartymi ramionami. Nie chcę nawet insynuować czym dokładnie będą witani, ale każdy z Was na pewno zna różne historię z wielkich imprez, gdzie to nie sportowcy byli na pierwszym planie.

Przejdźmy jednak do meritum sprawy. Podczas PK w Szczyrku swoją wartość udowodnili Pochwała, Słowiok, Cieślar i Zarycki. Ten ostatni pokazał, że jak się spręży to potrafi pobiec na wysokim poziomie, a to jest ważniejsze w drużynie niż daleki skok, bo przelicznik zdecydowanie faworyzuje ekipy dobrze biegające. Niestety dwaj ostatni nie dostaną szansy sprawdzenia się na tak wielkiej imprezie.

Nasuwa się więc pytanie: Dlaczego tak perspektywiczna drużyna nie dostanie szansy przetarcia? Za rok nie będzie żadnej wielkiej imprezy a za dwa lata przy normalnym rozwoju większość kibiców będzie wymagać od naszych zawodników miejsca w szóstce w drużynie i w piętnastce indywidualnie. Na pewno brak oswojenia z wielką imprezą im nie pomoże w walce o najwyższe cele. Trzeba podkreślić że nie pojechali by na tak ważną imprezę tylko za „roczniki”. Dawid Kubacki będący na liście ma zdecydowanie gorsze wyniki od Adama Cieślara. Niektórzy biegacze czy alpejczycy też nie imponowali formą w tym sezonie, a jednak swoje szanse dostali. Zapomnijmy więc na chwile o drużynie i zadajmy konkretne pytanie. Po co jedzie Dawid Kubacki i dlaczego jego kosztem nie można by wysłać Adama Cieślara? Czy drużyna skoczków aż tak bardzo potrzebuje szóstego zawodnika, który przez cały sezon był bez formy? To pytanie oczywiście zakłada że PZN ma aż tak wielkie problemy finansowe, że nie może nadwyrężać swojego budżetu wysłaniem jednego kombinatora więcej a jest to dosyć wątpliwa hipoteza. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że ogromny cios został zadany Adamowi Cieślarowi, który przez cały sezon był lepszy od Słowioka, a nie wyszły mu tylko i aż dwie docelowe imprezy (MŚJ i PK w Szczyrku). Zostało to niestety błyskawicznie użyte przeciw niemu. Trzeba pamiętać że zarówno w sobotę jak i w niedzielę był minimalnie szybszy od Słowioka na trasie w Wiśle, a skakał niewiele gorzej. Kilka dni wcześniej zdecydowanie wygrał OMM, a na początku sezonu równie zdecydowanie wychodził zwycięsko z potyczek w AC. Proszę mnie źle nie zrozumieć - nikt nie chce ich wymieniać, tylko nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego na siłę eliminuje się zawodników będących na bardzo zbliżonym poziomie? Czy to ma być dobre dla rozwoju tak młodych zawodników? Po udzielanych wywiadach można wywnioskować, że Cieślar bardzo chciał jechać na Mistrzostwa Świata, a więc taki obrót sprawy może źle wpłynąć na jego karierę.

Image and video hosting by TinyPiKtoś może powiedzieć, że żaden kraj nie wysyła tak młodych zawodników, jeśli nie prezentują odpowiedniej formy. Oczywiście jest to nieprawda bo wszystkie reprezentacje myślą o przyszłości i starają się oswajać juniorów z wielkimi zawodami. Amerykanie wysyłają na MŚ Nicka Hendricksona, który w PK w Szczyrku był 20 i 31 (oczywiście dwukrotnie za Adamem Cieślarem). U Włochów o miejsce rezerwowego walczą Costa i Runggladier, którzy na pewno nie zaliczą styczniowych występów do udanych. Finowie biorą na MŚ Vaehaesoerinki i Haertulla, czyli zawodników dwa lata starszych od Słowioka i Cieślara a będących nawet w słabszej formie. Słoweńcy poza Jelenką posilą się zapewne kolejnym juniorem czyli Kamenikiem, który prezentuje bardzo zbliżaną formę do naszych zawodników. Estończycy z dużym prawdopodobieństwem uzupełnią drużynę Kailem Piho, który przez cały sezon beznadziejnie skacze. Oczywiście Polacy nie mogą sobie pozwolić na taką ujmę, bo po co dawać szansę młodym i uzdolnionym zawodnikom. Lepiej wysłać większą ilość działaczy, żeby miał kto stanąć do zdjęcia z Justyną Kowalczyk i Adamem Małyszem.

Zachęcamy do merytorycznej dyskusji na temat zaistniałej sytuacji.

Źródło: informacja własna& PZN.pl

Raku dnia 14 luty 2011 15:04 · 28 Komentarzy · 1940 Czytań · Drukuj

Komentarze
jan_w dnia 14 luty 2011 15:51
Masakra po prostu, strasznie mi żal Adama smiley(( To są w ogóle jakieś kpiny!
sliz dnia 14 luty 2011 15:52
Skandal! Dlaczego nie wystawiamy drużyny?! Ukraińcy pewnie wystawią,Rosjanie może Kazachowie?! Kto za tym stoi?! Czyżby prezio Polo Tajner poskromił grosza?!
Alina88 dnia 14 luty 2011 16:03
@ jan_w

Mi też w tej sytuacji najbardziej żal Adama, tak się liczył, że pojedzie...

Nie ma drużyny, bo tak trener zdecydował. Z tego samego powodu nie ma 3 tylko 2.
jan_w dnia 14 luty 2011 16:04
Ja się teraz boję żeby chłopak się przypadkiem nie zniechęcił i nie zechciał z powrotem tylko skakać. Mam nadzieję, że mimo to pozostanie przy kombinacji.
Raku dnia 14 luty 2011 16:44
Brak drużyny boli ale wzięcie jednego zawodnika a zostawienie drugiego na podobnym poziomie to chyba najgorsza decyzja z możliwych... smiley

Kazachowie na początku 2010 zrezygnowali z kombinacji i raczej ich odrodzenie na MŚ jest mało prawdopodobne ale start Rosjan i Ukraińców jest niemal pewny choć nie ma jeszcze oficjalnych składów. Estończycy też raczej się pojawią.
tommylee dnia 14 luty 2011 17:20
Zgadzam się z treścią tego artykułu w 100%. Jest dokładnie tak jak napisane. PZN zamiast wysyłać zawodników to promuje działaczy, ciągły brak kasy to w PZN-ie norma, za zajęcie 2 miejsca na Uniwersjadzie także miały być premie jednorazowe dla kombinatorów i nawet pisano o 2-letnim stypendium, co się okazało nikt nic nie dostanie i to ma być motywacja do ciężkiej pracy cały sezon. Cały ten polski sport to jeden wielki skandal. Prezesi i działacze zgarniają niebotyczne pieniądze, a dla zawodników figa z makiem. Szkoda pisać, bo to i tak nic nie zmieni.
kruka dnia 14 luty 2011 17:34
mnie to przypomina sytuację z olimpiadą, wywalczyli kwalifikację a nikt ich nie zgłosił czy coś takiego. paranoja
kruka dnia 14 luty 2011 17:36
poza tym wydaje mi się, że gdyby nie fakt, że głupio, żeby zawodnik punktujący w PŚ nie pojechał na MŚ to w ogóle kombinatorzy w ogóle by nie pojechali.
Raku dnia 14 luty 2011 18:38
IO to jednak inna bajka bo poza krajowymi były surowe przepisy międzynarodowe. Nie mogliśmy sobie wystawiać drużyny od tak ale nawet jeśli byśmy mogli to pewnie by jej nie było smiley O ile dobrze pamiętam to mieliśmy dwa miejsca rezerwowe z CRLu i ostatecznie jedno się w pewnym momencie zwolniło i Pochwała mógłby wystartować ale tylko indywidualnie. W MŚ takich ostrych zasad nie ma i nic nie tłumaczy tej decyzji.

A brak stypendium to faktycznie skandal. Szkoda było jechać na tą Uniwersjadę. Jedyny plus że była spora publika i sobie skoczyli przy kilku tysiącach ludzi.
Menson dnia 14 luty 2011 18:53
No i powodzenia w tym, że kombinacja się rozwinie... Hamuje się rozwój młodych zawodników, mimo to, że od chyba roku było gadanie "To MŚ są najważniejszą imprezą w sezonie"... A tu sobie jedzie dwóch zawodników... I to na pewno jest motywacja i nauka dla pozostałych zawodników, to że trener nie umiał ich wytrenować, przez co nie mają formy, i jeśli to niby brak wyników ma być winny temu, to jest temu winny właśnie trener, przez co to on się nadaje do wymiany. A z biegaczek sobie jadą takie Marcisz czy Szymańczak... Bo tam sztuczny balonik jest pompowany...
zur555 dnia 14 luty 2011 19:04
Menson
Marcisz była 5 na Msj przegrywając medal na ostatnim km
Menson dnia 14 luty 2011 19:15
No Marcisz to z pewnością ma potencjał, bo to rocznik 1991, ale skoro jedzie ona, to z jakiej racji nie mógł sobie pojechać Cieślar? On to może nie miał udanych MŚJ jakoś specjalnie, ale ostatnie jego występy były naprawdę pozytywne i w miarę regularne. Cieślar ma także potencjał, a wyjazd na MŚ w Oslo mógłby go jeszcze mocniej podbudować, i z pewnością nabrał by doświadczenia.
Urbus dnia 14 luty 2011 20:55
Mam nadzieję, że Adam z Andrzejem w ramach rekompensaty pojadą na PK w Kranju (chociaż to i tak właściwie żadna rekompensata). Ale pewnie nawet to nie zostanie zrealizowane...
Przecież większość reprezentacji spoza czołówki zwykle jedzie na MŚ, aby pokazać się w drużynówce, bo wiadomo, że na jakieś oszołamiające lokaty w startach indywidualnych nie ma szans. Oczywiście, że w drużynówce dobrej lokaty (dobrej dla polskich mediów i "internetowych narzekaczy"smiley również by nie było, ale byłoby to takie pokazanie, że KN w Polsce powoli się odradza.
I jeszcze nie wiem, czy ktoś zauważył - obaj mistrzowie Polski nie jadą na MŚ. Wiadomo, że to nie są jakieś prestiżowe zawody i nie odzwierciedlają do końca postawy w całym sezonie, ale i tak dziwne smiley . Nie mówię, że w tej sytuacji wytypowanie Słowioka i Pochwały to zły wybór - powinni jechać w czwórkę i tyle. Zwłaszcza, że tyle się mówiło o wystawieniu przez nas drużyny na najbliższych MŚ.
wieniu13 dnia 14 luty 2011 21:18
no właśnie jak w Polsce rozwinąć kombinację? wychodzi , że w PZN nie lubią tej dyscypliny nie ma kto bronić tych chłopaków mimo, że Panowie Siderek i Tajner byli trenerami kombinacji norweskiej Smutne są te fakty
prorok dnia 14 luty 2011 23:45
pojawiło się wyjaśnienie na blogu trenera.. jest zrozumiałe.. obawiam się tylko, że przy tej polityce "budowania" drużyny bez żadnej reklamy, bez żadnego wychodzenia w przód, do soczi dwudziestokilkuletni adam i paweł (nie wspomnę o pochwale) pojdą drogą poprzednich kombinatorów. cóż, miejmy nadzieję, że sport sam w sobie będzie wystarczającą motywacją smiley)
jan_w dnia 15 luty 2011 08:05
Mnie wyjaśnienie trenera nie przekonuje. "Drużyny jeszcze nie mamy aby nawiazała walke z najlepszymi." (pisownia oryg.). OK, zgoda, ale drużynę trzeba budować także poprzez wystawianie jej na ważnych imprezach, aby zawodnicy zdobywali doświadczenie. W innych krajach jakoś nie stanowi to problemu - Ukraińcy, Estończycy czy inne nacje nie będące tuzami kombinacji potrafią wystawiać sztafety na wielkich imprezach. Tylko Polski zawsze brak.

Całe to uzasadnienie brzmi dla mnie raczej w stylu: "Cieszcie się, z tego co mamy, a nie narzekajcie".
pyzio dnia 15 luty 2011 09:11
Zgadzam się w 100% z tymi opiniami i nie rozumiem ,dlaczego trenerzy nie biorą pod uwagę wszystkich wyniów zawodnika z całego sezonu ,tylko motywują swoją decyzję w oparciu o ostatni start,gdzie przecież wiemy ,że Adam Cieślar był po wyczerpujących startach w Olimpiadzie Młodzieży,gdzie biegowo zwyciężał nawet minutę.Człowiek to nie automat-ma prawo mieć słabsze dni.......i myślę,że po odpoczynku potrafił by się znów odbudować na Mistrzostwa świata,a było by to dla niego wielką mobilizacją ,bo przecież wiemy jak ciężko pracują ci chłopcy....Myślę ,że powinien dostać równe szanse z Pawłem Słowiokiem i Andrzejem Zaryckim.Mam nadzieję ,że to nie są jakieś układy ,bo było by to wielkim zniechęceniem dla tych chłopców,a wtedy w jakim świetle stawia to naszych trenerów i cały związek.................
Raku dnia 15 luty 2011 10:20
Mnie wyjaśnienie, które można znaleźć tu: http://kombinacjanorweska.blox.pl/html zupełnie nie przekonuje. Już początek jest ciekawy bo MŚ to często festiwal egzotyki, szczególnie biegach ale także w innych konkurencjach więc nie koniecznie startują najlepsi zawodnicy. Ostra selekcja była na IO i tam startowali najlepsi a teraz takich restrykcyjnych przepisów nie ma.

No i niby mamy trzech zawodników do drużyny a na MŚ nie jedzie Cieślar. Coś tu jest w takim wypadku nie tak. Jeśli założymy że zawodnik, który rok temu był 7 i 13 na MŚJ nie nadaje się na MŚ to chyba za jego dyspozycje odpowiada sztab szkoleniowy i jeśli jest za słaby to powinny zostać wyciągnięte błyskawiczne wnioski.

Jeśli chodzi o Zaryckiego to na trzy ostatnie starty BARDZO DOBRZE wyszły mu dwa (drużyna na UZ i sobota w Szczyrku) więc jeśli po tym można wnioskować że forma Cieślara spada to po tym samym mogę wnioskować że Zaryckiego rośnie. Nawet jeśli ten skok w drużynie by mu nie wyszedł to w biegu n tych 5 km by na pewno dużo nie stracił i idealnie nadawał się na czwartego.

Fajnie że kombinacja się rozwija ale nie można zapomnieć że to pośredni wpływ Małyszomanii a teraz dochodzą sukcesy Kowalczyk. Nie można udawać że Małysza nie było i że wielu chłopaków poza skakaniem zdecydowało się jeszcze biegać.

A jeśli chodzi o sukcesy Gąsienicy i Bieli to cieszą tylko problem polega na tym że Słowiok i Cieślar też byli rok temu na MŚJ rewelacjami a teraz obaj zanotowali regres mimo że Słowiok w ostatniej chwili "zaskoczył". Podobna sytuacja może być z kolejnymi naszymi zawodnikami i robienie sobie apetytów może być złudne.
jan_w dnia 15 luty 2011 10:45
Na stronie PZN-u ukazał się wywiad z trenerem Michalczukiem.

"To był ciężki weekend dla juniorów - w niedzielę mieli piąty bieg w tym tygodniu, wliczając Olimpiadę Młodzieży. O startach w OOMł decydowali trenerzy klubowi. Nam, trenerom kadry, od początku nie podobało się, aby mieli tak wiele zawodów naraz, ale nie dano nam wyboru."

Co jak co, ale w obliczu tak ważnych zawodów jak COC w Szczyrku oraz MŚ w Oslo to chyba coś jest nie tak, jeśli trenerzy klubowi mogą zdecydować o takiej eksploatacji kadrowiczów. Uważam, że trener kadry powinien mieć w takim wypadku decydujące zdanie. W innych krajach taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia.
pyzio dnia 15 luty 2011 13:09
Zgadzam się zupełnie z tobą,jak można wyczerpać zaowdników,przed tak ważnymi zawodami-paranoja-co to jest za sztab szkoleniowy,potem natomiast trener mówi ,że Cieślar jest zmęczony sezonem,a Gąsienica schodzi z trasy biegu.Ciekawostką jest ,że to właśnie ci sami chłopcy zdobyli wszystkie złota na olimpiadzie,dając z siebie wszystko......Dla tych właśnie chłopców-szczególnie Adama-wnioskując z jego wypowiedzi na PZN zawody Mistrzostw Świata były bardzo ważną imprezą-a teraz się go już przekreśliło.............,tak samo Andrzeja Zaryckiego,który pokazał nam się z bardzo dobrej stron-gdzie Ci chłopcy mają mieć motywacę............
pyzio dnia 15 luty 2011 13:46
acha!-jescze jedno-przeczytajcie sobie wypowiedź trenera
.....To Adam Cieślar miał najlepsze wyniki z tej czwórki w tym sezonie i na MSJ to na nim ciążyła presja.............-czyli chyba nie był taki słaby ,by jechać na Mistrzostwa Świata..........
barry48 dnia 15 luty 2011 14:54
moim zdaniem całą wina spada na trenerów kadry , to oni zdecydowali żeby zabrać tylko 2 zawodników. drużyna nasza na pewno nie zajęłaby ostatniego miejsca bo na 5 km każdy z nich dałby wszystko z siebie
jan_w dnia 15 luty 2011 15:12
Pojawia się pytanie, dlaczego trenerzy kadry tak zadecydowali? Działacze - to bym jeszcze rozumiał. Ale trenerzy? Trenerom raczej zawsze zależy na jak najszerszym składzie...
A może to tylko taka 'oficjalna' wersja?
jan_w dnia 15 luty 2011 18:44
Staszek Biela 6-ty na EYOWF w Libercu. W sumie liczyłem na medal, ale to i tak niezły wynik, gratulacje! http://www.eyowf2011.cz/Data/Sites/1/WebFiles/Document/dispecink/NC/NC_unoficial_result_sj.pdf
Tomek dnia 15 luty 2011 18:53
@jan_w - wiemy, wiemy smiley REdakcja nie śpi - news pojawi się za kilka minut smiley
Raku dnia 15 luty 2011 23:57
Na zakończenie tematu dodam że dwa lata temu w MŚ w Libercu startowali Piho i Nurmsalu (mieli wówczas 18 lat) zarówno indywidualnie jak i w drużynie. Nie przeszkodziło to temu drugiemu w zdobyciu trzech medali na MŚJ w tym roku. No a dziś do listy słabszych młodych zawodników, którzy jadą na MŚ doszedł Czech Havranek (90). Nasi południowi sąsiedzi sobie nie żałują nawet na rezerwowego smiley
jan_w dnia 16 luty 2011 08:19
Mimo że Czesi nie mają gwiazd pokroju Małysza czy Kowalczyk (choć biegacze to czołówka światowa), to całościowo pod względem narciarstwa klasycznego jesteśmy 100 lat za nimi.
jimmy650 dnia 08 sierpień 2012 08:16
cheap wedding dresses

Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: fyjcdfzvxr
Klasyfikacje
LGP PK AC
Następne zawody
24/11 Lillehammer
25/11 Lillehammer
01/12 Kuusamo
01/12 Kuusamo
08/12 Erzurum
Ostatnie zawody
MC Liberec 30.09
1 K.Gryczuk 24:31.2
2 M.Dvorak +1:07.4
3 D.Urbaś +1:46.4
4 A.Vodsedalek +2:29.7
5 P.Słowiok +3:27.3
PEŁNE WYNIKI
Ankieta
Ranking Polaków
1. T.Pochwała 24
2. S.Kupczak 15
3. M.Wantulok 12
4. P.Słowiok 9
5. A.Cieślar 7
6. A.Gąsienica 5
7. M.Pyclik 4
8. M.Podżorski 3
8. W.Marusarz 3
10. K.Gryczuk 2
PEŁNY RANKING
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Richarduter
13/08/2017
[url=http://www.lyoncentr
e.fr/585-nike-flyknit-chu
kka-on-feet.html]Nike Flyknit Chukka On Feet[/url] You will see that you just don't must accept a dreary grin if you possess the know-wa


Richarduter
10/08/2017
fjovdna http://www.aroundthecorne
r.fr/835-nike-ninja-homme
-2015.php http://www.travail-intern
et.fr/nike-sb-trainerendo
r-blanche-962.html http://www.home-avenue.fr
/dior-sneak


ThomasEr
31/07/2017
zlojqqd http://www.ilcastellodifu
lignano.it/scarpe-tipo-va
lentino-441.php http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-con-zeppa
-706.htm http://www.progettocarett
acaretta.it/281


Richarduter
31/07/2017
xoaxcup http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-per-ragaz
zo-666.htm http://www.pixelgenic.it/
saucony-uomo-2016-nere-74
5.html http://www.cosebuonedicam
pagna.it/ray-ban-wayfa


MerlinJoime
26/07/2017
[url=https://www.isabella
brancolini.it/images/orig
inals/4584-gazelle-adidas
-pinterest.jpg]Gazelle Adidas Pinterest[/url] After reading these guidelines, you could start to know what it r


Archiwum

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl