Kombinacja norweska - www.kombinacjanorweska.dbv.pl
 
Menu
STRONA GŁÓWNA
WYWIADY
GALERIA
STATYSTYKI
ARCHIWUM ANKIET
LINKI
KATEGORIE NEWSÓW
SZUKAJ
TERMINARZ
SKŁADY DRUŻYN
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
KADRY NARODOWE
HISTORIA
PŚ LIVE
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
WSPÓŁPRACA
REKLAMA
TYPER
FORUM
REDAKCJA
ZIMA 2012/2013
ARCHIWUM
ZASADY
Statystyki
Rafał Snoch
Facebook
Wyniki typera
1. Emil 131
2. Admin 113,5
3. Urbus 97,5
4. PiW 86
5. borek99 68
6. Tomek 37
7. Menson 31
8. tomno491 27,5
9. jedrek 27
10. Daerdin 25,5
PEŁNA KLASYFIKACJA
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Aktualności
Łączymy się z www.skipol.pl!      |      Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że zostaniecie też na skipolu!      |      Wszystkie nasze stałe rubryki znajdziecie na zupełnie nowej stronie skipol      |      Do zobaczenia!
Dimitriy Matveev: „Po co kompromitować się we własnym kraju”
Rosja

Kombinacja norweska w Rosji już od dłuższego czasu zmaga się poważnymi kłopotami. W tym sezonie żaden z Rosjan, po raz pierwszy od sezonu 2002/03, nie zdobył nawet punktu do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (wątpliwe, by udało im się to w Lahti). Wobec słabej formy dotychczasowego lidera rosyjskiej kadry Sergeja Maslennikova, ciężar zdobywania punktów w PŚ mieli przejąć Niyaz Nabeev, Ivan Panin oraz Dimitriy Matveev, którzy również nie zaliczą tego sezonu do udanych. Czarę goryczy przelała klęska na MŚ w Oslo. W obu sztafetach rosyjska drużyna zajęła 11 miejsca, co stanowiło ostatni i przedostatni wyniki. Najwyższymi pozycjami w dwóch konkursach indywidualnych było 40 miejsce Niyaza Nabeeva i 45 - Ivana Panina. "Jeśli wszystko w dalszym ciągu będzie wyglądało tak jak teraz, to nie warto jechać na Olimpiadę w Soczi." - mówi nawet Dimitriy Matveev.

Reprezentanci Rosji w kombinacji norweskiej w ostrych słowach komentują sytuację tej dyscypliny w Rosji. Za przyczynę słabych wyników uznają brak wsparcia ze strony związku, który nie finansuje nawet wyjazdu na zawody, brak obiektów do trenowania w kraju. Krytyka sięgnęła też fińskiego trenera reprezentacji Rosji - Jouko Karjalainena.

Dimitriy Matveev: "Obecnie nie stanowimy konkurencji dla pozostałych drużyn. Przyczyna? Na przestrzeni wielu lat mówimy cały czas o tym samym - w Rosji nie ma warunków do uprawiania kombinacji norweskiej. Nie robi się nic, aby te warunki się pojawiły, nic się nie buduje. Mamy młodych, utalentowanych zawodników, ale najczęściej "dożywają" tylko 18 lat. Wyjazdy na zawody nie są finansowane. Rosyjski Komitet Olimpijski absolutnie nie wspiera nas finansowo. (...) Ze wszystkich stron słyszę: "Dima, dalej!";. Ale jak "dalej", jeśli na zawodach startuję na własny koszt. Wraz z przyjściem nowego zarządu federacji nie pojawiły się na razie żadne zmiany. Mówią nam: osiągnijcie wyniki, a wesprzemy was. O wynikach nie może być jednak mowy, bo w Rosji nie ma niczego, co niezbędne do przygotowania kombinatorów. To takie błędne koło. (...) Szczerze mówiąc, nie chce mi się już mówić o naszych problemach. Już i tak na mnie krzywo patrzą, bo niby mówię za dużo. Ale co zrobić? 19 lat oddałem tej dyscyplinie sportu! Nie sądzę, że wszystkiemu winien jest zawodnik. Kto w takim razie? Proszę mi pozwolić nie odpowiadać na to pytanie. Jeśli wszystko w dalszym ciągu będzie wyglądało tak jak teraz, to nie warto jechać na Olimpiadę w Soczi. Po co kompromitować się we własnym kraju, zajmując ostatnie miejsca. To przykre".

Ivan Panin: "Nic się nie udaje. Najprawdopodobniej ominęliśmy szczyt formy. To jedna z teorii. A ogólnie... Jestem po prostu w szoku. Mogę teraz dużo powiedzieć, bo jest mi bardzo przykro. Mistrzostwa Świata odbywają się raz na dwa lata i tak wystąpić... (...) Nie wiem, co dzieje się z drużyną. Sądząc po wynikach, wydaje mi się, że nasz fiński trener Jouko Karjalainen nie najlepiej nas prowadzi, choć możliwe, że się mylę. Bardzo chciałbym się mylić!"

Sergej Maslennikov: "Z nowym trenerem Jouko Karjalainenem zaczęliśmy trenować o wiele intensywniej, przerobiliśmy solidny zakres przygotowań, pracowaliśmy bez przerwy, ale na razie żadne konkretne zmiany nie są widoczne. Być może fiński szkoleniowiec pracował z myślą o przyszłości, wypracował niezbędną bazę, ale na razie nie odbiło się to na jakości naszych występów. Dlaczego tak jest? To pytanie do trenera (...) Proszę tylko powiedzieć, jaki zawodnik nie chce zdobyć medali?!".

Niyaz Nabeev: "Wiele nam się nie udało na tych Mistrzostwach Świata. Zapewne źle przygotowaliśmy się do tego startu, choć wypełniliśmy plan przygotowań, zrobiliśmy wszystko, co doradzali nam trenerzy. (...) Kiedy jechałem na te mistrzostwa, miałem na uwadze wykonaną pracę w ciągu lata, a trenowaliśmy bez przerwy. Myślałem, że na 100 procent będę tutaj plasować się w „trzydziestce”. Nie powiodło się jednak ani na trasie, ani na skoczni".

źródło:informacja własna&tremplin.perm.ru

Tomek dnia 09 marzec 2011 17:50 · 7 Komentarzy · 811 Czytań · Drukuj

Komentarze
Raku dnia 09 marzec 2011 19:05
Trochę mi się ich nawet żal zrobiło. Nie jest to przecież drużyna emerytów (średnia wieku nieco powyżej 25 lat), a jednak mają spore ambicje i widać rozgoryczenie, bo faktycznie im się nie wiedzie i sami nie wiedzą czemu. Brawa należą się też za za to, że mieli odwagę powiedzieć, co ich zdaniem jest przyczyną słabych wyników. Obawiam się jednak że może się to dla nich źle skończyć, ale przynajmniej nikt im nie zarzuci, że nie próbują. "Jeśli wszystko w dalszym ciągu będzie wyglądało tak jak teraz, to nie warto jechać na Olimpiadę w Soczi. Po co kompromitować się we własnym kraju, zajmując ostatnie miejsca. To przykre". Ten cytat mówi wszystko.
jan_w dnia 09 marzec 2011 19:58
Moim zdaniem to jest niestety także pochodna niskiego prestiżu kombinacji jako dyscypliny. To się dzieje na wszystkich płaszczyznach - począwszy od FISu (najniższe nagrody pieniężne spośród wszystkich PŚ, włącznie z biegami kobiet, fatalnie okrojony kalendarz zawodów, przeprowadzanie zawodów PŚ jako "zła koniecznego" [vide: wielokrotnie właśnie Zakopane tak robiło, bo FIS stawiał warunek, że jak chcą PŚ w skokach, to mają zrobić i w kombinacji])...

To samo się dzieje na płaszczyźnie poszczególnych federacji, owszem, jest kilka krajów, gdzie dwuboiści mają dobrze (wymieniać w sumie nie trzeba), ale w innych muszą ciągle walczyć o przetrwanie.

Co do Rosji, to sytuacja jest tym bardziej przygnębiająca, że tamtejsi włodarze nie szczędzą grosza na biegaczy i biegaczki, a i skoczkowie też chyba mają się całkiem nieźle.
Raku dnia 09 marzec 2011 23:06
Jeszcze niektóre rzeczy można zrozumieć. Skoro skoki są bardziej popularne, to niech skoczkowie trochę więcej zarabiają (można dyskutować czy różnica jest odpowiednia). Kalendarz to już tylko wynik niechęci FISu do kombinacji. Jeśli da się zorganizować PŚ w skokach w Japonii bez żadnej publiczności, to na pewno dałoby się zorganizować zawody kombinatorów. Wystarczyłoby się tylko trochę postarać i byłoby to jakieś urozmaicenie. Już nie mówię o monotoniczności konkurencji. Spokojnie można by rozegrać 5,10,15 km, masówkę, sprint drużynowy i normalną drużynówkę. Nie wiem czemu miało służyć ujednolicenie. Kombinacja zawsze będzie preferować skoczków lub biegaczy i uczciwiej by było jakby jedni i drudzy mieli swoje konkurencje.

Myślałem, że Rosjanie przed IO będą inwestować we wszystkie sporty zimowe, a jak widać kombinatorzy mają mocno pod górkę. Nie dość, że brak pieniędzy, to jeszcze nie mają gdzie u siebie trenować i z trenerem też się za dobrze nie dogadują.

Piszesz że niektóre kraje mają dobrze, ale niestety nigdzie zainteresowanie kombinacją nie jest ogromne. Nawet w Niemczech Francji czy Austrii frekwencja na skoczni czy na trasie to "tylko" kilka, ewentualnie kilkanaście tysięcy ludzi (choć nie wiem czy w tym sezonie było tak wiele). Mi osobiście podobał się pomysł (nie pamiętam już kto wyszedł z inicjatywą) aby rozgrywać kombinacje, biegi i skoki jak najczęściej w tym samym mieście. Zawsze byłoby trochę więcej ludzi i nie nakładały by się godziny. W Zakopanem na pewno by to mogło smiley
jan_w dnia 10 marzec 2011 09:02
Pisząc, że "kraje mają dobrze", nie miałem nawet na myśli popularności dyscypliny w tych państwach, a jedynie sytuację drużyn narodowych. Chyba nie zaprzeczysz, że Austriacy czy Niemcy raczej nie muszą się martwić o sprzęt, dobrych trenerów, zaplecze czy obozy przygotowawcze :-)

Co do popularności KN, to niestety nawet w Niemczech, gdzie pojawia się najwięcej widzów na zawodach, nie cieszy się ona zbytnią estymą smiley Świadczą o tym choćby reakcje tamtejszych mediów na wydarzenia z MŚ w Oslo - owszem, kombinatorzy byli podkreślani jako ci, którzy uratowali honor Niemców i jako jedyni nie zawiedli, ale w tych wszystkich wiadomościach da się między wierszami wyczytać taką tęsknotę za tym, aby to skoczkowie, albo chociaż biegacze osiągali takie sukcesy. Gdyby sytuacja była odwrotna, tzn. skoczkowie i biegacze wrócili z Oslo z multum medali, a kombinatorzy z niczym, to nikt by się tym specjalnie nie przejął smiley
Raku dnia 10 marzec 2011 15:24
Zgadzam się oczywiście, ale nawet w Niemczech czy Austrii nie mogą być pewni przyszłości kombinacji norweskiej, bo nawet tam zainteresowanie jest średnie. Na razie nie mają co narzekać, ale zobaczymy co to będzie za kilka lat. Większość krajów stawia albo na biegi (Skandynawia) albo na skoki (Europa zachodnia) i niestety kombinacja jest wszędzie na doczepkę.

A jeśli chodzi o Rosjan to chyba wzięli sobie do serca słowa Rosliakova: "Kombinatorzy norwescy przez cały czas na coś narzekają, a nasze podejście jest o wiele bardziej pozytywne. Mogę jednak przy tym powiedzieć, że trenują tak samo ciężko jak i my. My, skoczkowie, mamy teraz to, co mamy i wszystko spoczywa w rękach samych zawodników". Na treningach w PŚ Naabeev szaleje, a i w PK Matveev skacze jak na siebie fantastycznie. smiley
jan_w dnia 10 marzec 2011 16:41
Ech, Rosljakow sam był przecież kombinatorem, a teraz na byłych kolegów nadaje, nieładnie smiley

Odnośnie pierwszej części Twojego ostatniego komentarza: dlaczego wysnuwasz taki ogólny wniosek, że Europa Zachodnia stawia na skoki, a Skandynawia na biegi? To trochę generalizowanie, aczkolwiek pokuszę się o zbiorcze podsumowanie najważniejszych potęg:

Niemcy -> tu jest chyba wszystko rozłożone mniej więcej po równo; wprawdzie w Oslo błyszczeli tylko kombinatorzy, ale na przestrzeni ostatnich lat (pomijając lekki kryzys w skokach) można mówić o pełnej równowadze w kwartecie: skoki - kombinacja - biegi kobiet - biegi mężczyzn.

Francja -> tu kombinacja ma się chyba najlepiej obecnie :-) aczkolwiek biegi też mocno stoją, choć już nie tak, jak wtedy, gdy największe sukcesy odnosił Vittoz; najgorzej (od lat) mają się skoki, no ale kogoś tam w PŚ wystawiają :-)

Włochy -> tutaj przewaga biegów jest wyraźna od wielu lat, skoki i kombinacja notują jedynie nieśmiałe przebłyski

Austria -> komentarz chyba zbędny :-) skoki i kombinacja -> potęga, biegi -> nie istnieją smiley (a pomyśleć że na MŚ w Ramsau byli złotymi medalistami w sztafecie mężczyzn!!!)

Szwajcaria -> tutaj trudno mówić o silnych drużynach, raczej pojedyncze indywidualności; skoki wiadomo - jak Amman skończy karierę to będzie pustka, w kombinacji już teraz jest posucha (powiększona przez ujawnioną dziś decyzję o końcu kariery Heera), natomiast biegi męskie trzymają się nieźle (wiadomo, Cologna, ale inni też się pokazują); biegi kobiece w cieniu, ale warto przypomnieć że na ZIO w Salt Lake ichnie dziewczyny miały brąz w sztafecie :-)

Czechy -> może nie potęga, ale zawsze w miarę solidni, no i wystawiali drużyny we wszystkich dyscyplinach - kombinacja coś w tym sezonie nie za dobrze, ale ogólnie uważam że jest tam równowaga

Szwecja -> biegi: potęga, skoki i kombinacja nie istnieją

Norwegia -> biegi potęga, ale skoki i kombinacja też się mocno liczą, moim zdaniem tamten związek, nawet jeśli faworyzuje biegaczy, to i tak nie zaniedbuje pozostałych dyscyplin klasycznych

Finlandia -> tu akurat jest kryzys w całym narciarstwie klasycznym, tak więc jest równowaga w kryzysie :-)

Japonia -> kombinacja ma się nieźle, skoki też (nie sa to może oszałamiające wyniki i potęga jak kiedyś, ale tragedii też nie ma), także biegacze, może nie wyróżniający się, ale też i nie cieniasy :-)

USA -> skoki słabiutkie, kombinacja jeszcze mocna (pytanie, co po tym, jak karierę zakończą weterani), biegi coraz lepsze.

Rosja -> skoki tak sobie, kombinacja jak widać słabo, biegi też w kryzysie
Raku dnia 10 marzec 2011 18:25
To był mój taki subiektywny wniosek, a nie jakaś poważna teza smiley Po prostu Skandynawowie oddali by skoczków za drugiego Northuga, a Niemcy i Austriacy w moim mniemaniu najbardziej celują w skoki.

Oczywiście w gruncie rzeczy się zgadzam z Twoją analizą, tylko bardziej chodziło mi o popularność, a nie o faworyzowanie przez krajowy związek. Mam tylko kosmetyczne zastrzeżenia. Chciałbym żeby u nas tak biegi nie istniały, jak w Austrii. Mają chociaż tego Tritschera, więc lepszy rydz niż nic smiley Finowie jednak w biegach się na MŚ przebudzili i nie nazwał bym ich sytuacji kryzysem.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: fyjcdfzvxr
Klasyfikacje
LGP PK AC
Następne zawody
24/11 Lillehammer
25/11 Lillehammer
01/12 Kuusamo
01/12 Kuusamo
08/12 Erzurum
Ostatnie zawody
MC Liberec 30.09
1 K.Gryczuk 24:31.2
2 M.Dvorak +1:07.4
3 D.Urbaś +1:46.4
4 A.Vodsedalek +2:29.7
5 P.Słowiok +3:27.3
PEŁNE WYNIKI
Ankieta
Ranking Polaków
1. T.Pochwała 24
2. S.Kupczak 15
3. M.Wantulok 12
4. P.Słowiok 9
5. A.Cieślar 7
6. A.Gąsienica 5
7. M.Pyclik 4
8. M.Podżorski 3
8. W.Marusarz 3
10. K.Gryczuk 2
PEŁNY RANKING
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Richarduter
13/08/2017
[url=http://www.lyoncentr
e.fr/585-nike-flyknit-chu
kka-on-feet.html]Nike Flyknit Chukka On Feet[/url] You will see that you just don't must accept a dreary grin if you possess the know-wa


Richarduter
10/08/2017
fjovdna http://www.aroundthecorne
r.fr/835-nike-ninja-homme
-2015.php http://www.travail-intern
et.fr/nike-sb-trainerendo
r-blanche-962.html http://www.home-avenue.fr
/dior-sneak


ThomasEr
31/07/2017
zlojqqd http://www.ilcastellodifu
lignano.it/scarpe-tipo-va
lentino-441.php http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-con-zeppa
-706.htm http://www.progettocarett
acaretta.it/281


Richarduter
31/07/2017
xoaxcup http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-per-ragaz
zo-666.htm http://www.pixelgenic.it/
saucony-uomo-2016-nere-74
5.html http://www.cosebuonedicam
pagna.it/ray-ban-wayfa


MerlinJoime
26/07/2017
[url=https://www.isabella
brancolini.it/images/orig
inals/4584-gazelle-adidas
-pinterest.jpg]Gazelle Adidas Pinterest[/url] After reading these guidelines, you could start to know what it r


Archiwum

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl