Aktualności
Łączymy się z www.skipol.pl!      |      Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że zostaniecie też na skipolu!      |      Wszystkie nasze stałe rubryki znajdziecie na zupełnie nowej stronie skipol      |      Do zobaczenia!
PŚ w Val di Fiemme: Lamy Chappuis zwycięża w absurdalnym konkursie
Image and video hosting by TinyPi

Francuz Jason Lamy Chappuis zrewanżował się Pittinowi i tym razem to on zwyciężył w pierwszym konkursie Pucharu Świata na "terenie wroga". Drugie miejsce zajął jak zawsze nieprzewidywalny Bjoern Kircheisen, a trzecie Mikko Kokslien. Norweg uległ Niemcowi o czubek buta i musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. Polacy nie startowali.

Na początku relacji warto wspomnieć o sensacyjnych rozstrzygnięciach jakie zapadły w kwalifikacjach. Wczesnym rankiem z konkursem pożegnali się bowiem nie tylko: Havranek, Maierhofer i Runggaldier, ale także T.Fletcher, Stecher i Lacroix, czyli szeroka czołówka światowa.

PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Po skokach do Penalty Race prowadził świetne dysponowany we Włoszech Bernhard Gruber. Austriak skoczył najlepiej na treningu, wygrał rundę prowizoryczną i wygrał także serię konkursową. W ostatnim skoku wylądował na 136 metrze i o pół metra wyprzedził Akito Watabe. Oczywiście Austriak i Japończyk nie mieli żadnych rund do pokonania, a lider dostał bonusowe dziesięć sekund. Niestety zasady Penalty Race, a ściślej rzecz ujmując fatalne ułożenie stref spowodowało, że te fanastyczne skoki nic prowadzącej dwójce nie dały… Dość powiedzieć, że Yoshito Watabe, który skoczył 12 metrów bliżej od swojego brata, miał tylko jedną rundę karną więcej, a więc ok. 25 sekund starty! W normalnym konkursie byłaby to grubo ponad minuta straty. Trzecie miejsce po pierwszej części dwuboju zajmował Tino Edelmann. Niemiec poszybował na 132 metr i również nie miał karnych rund do pokonania. W świetnej sytuacji znajdował się czwarty po skokach Lamy Chappuis (130m, 0 rund). Po jednej karnej rundzie zaliczyli m.in. Frenzel, Rydzek, Riessle i B.Fletcher. O sporym pechu mogą mówić Norwegowie. Kokslien i Graabak oddali bardzo dobre skoki (122,5m), ale byli pierwszymi zawodnikami, którzy musieli przebiec dwie karne rundy. W podobnej sytuacji znajdowali się Spillane, Kircheisen i Demong. Jakby pecha Norwegów było mało, to Magnus Moan był pierwszym, który musiał pokonać trzy karne rundy (117m). Tyle samo mieli do przebiegnięcia Pittin i Runggaldier.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Image and video hosting by TinyPi W biegu swojej szansy nie zmarnował Jason Lamy Chappuis, który pewnie zwyciężył. Kolejne dwa miejsce na podium zajęli Kokslien i Kircheisen, którzy po świetnym biegu zdołali odrobić dwie karne rundy i finiszowali pięć sekund za Francuzem. Na ostatniej prostej to Niemiec okazał się minimalnie szybszy. Czwarte miejsce zajął Eric Frenzel, który wreszcie pokazał się z dobrej strony na trasie biegu. Nieco rozczarował Akito Watabe, który spadł na piąte miejsce. Szóste miejsce zajął Riessle, a siódme powracający do dobrej formy Rydzek. Aż na ósme miejsce spadł liderujący po skokach Bernhard Gruber. Na nic zdała się fantastyczna pomoc Tomaza Drumla, który przez osiem kilometrów holował swojego kolegę. Pierwszą dziesiątkę zamknęli Moan i Pittin. Warto odnotować przebudzenie Czechów. Pavel Churavy zajął 15. miejsce, Tomas Slavik 19., a Miroslav Dvorak 24. To zdecydowanie najlepszy konkurs w tym sezonie w wykonaniu naszych południowych sąsiadów. 31. miejsce zajął Hideaki Nagai. Japończyk po dobrym biegu otarł się o historyczne punkty w swoim debiutanckim starcie.