Kombinacja norweska - www.kombinacjanorweska.dbv.pl
 
Menu
STRONA GŁÓWNA
WYWIADY
GALERIA
STATYSTYKI
ARCHIWUM ANKIET
LINKI
KATEGORIE NEWSÓW
SZUKAJ
TERMINARZ
SKŁADY DRUŻYN
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
KADRY NARODOWE
HISTORIA
PŚ LIVE
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
WSPÓŁPRACA
REKLAMA
TYPER
FORUM
REDAKCJA
ZIMA 2012/2013
ARCHIWUM
ZASADY
Statystyki
Rafał Snoch
Facebook
Wyniki typera
1. Emil 131
2. Admin 113,5
3. Urbus 97,5
4. PiW 86
5. borek99 68
6. Tomek 37
7. Menson 31
8. tomno491 27,5
9. jedrek 27
10. Daerdin 25,5
PEŁNA KLASYFIKACJA
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Aktualności
Łączymy się z www.skipol.pl!      |      Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że zostaniecie też na skipolu!      |      Wszystkie nasze stałe rubryki znajdziecie na zupełnie nowej stronie skipol      |      Do zobaczenia!
Kombinacja norweska w grach komputerowych
Image and video hosting by TinyPi

Skoki narciarskie są najpopularniejszym sportem zimowym, a wśród twórców gier komputerowych, możemy wyróżnić produkcje poświęcone wyłącznie skokom narciarskim ( seria „RTL Ski Jumping”, polska seria „Skoki narciarskie”, „Deluxe Ski Jump” itd.) oraz gry w których skoki narciarskie są jedną z dyscyplin sportów zimowych (np. seria RTL Winter Sports). Niestety kombinacja norweska nie cieszy się takim zainteresowaniem twórców gier komputerowych jak skoki narciarskie. Osobiście miałem okazję zagrać w wiele gier poświęconych sportom zimowym, ale tylko w dwóch grach spotkałem się z kombinacją norweską. W niniejszym artykule jako fan kombinacji norweskiej postaram się zrecenzować dwie gry w których możemy wirtualnie porywalizować w zawodach kombinacji norweskiej.

Pierwsza produkcja to oficjalna gra Zimowych Igrzysk Olimpijskich Torino 2006, a druga to Igrzyska Zimowe 2007, inaczej Winter Challenge 2007. Niestety kombinacja norweska została potraktowana w tych grach po macoszemu. Produkcje będę recenzował według stałego schematu. Na początku opiszę krótko na czym polega rywalizacja w zawodach kombinacji norweskiej w danej grze. Następnie przedstawię minusy i plusy gry, a na końcu opiszę krótko sterowanie.

Image and video hosting by TinyPi W Torino 2006 możemy wziąć udział w sprincie - jeden skok i bieg na 1500 metrów (według tego co podaje komputer po rozpoczęciu biegu). Niestety zasady obliczania strat sekundowych po serii skoków przez autorów gry są bardzo dalekie od rzeczywistości. Na potrzeby gry stworzono własny system obliczania strat i według moich obserwacji 27 punktów przewagi uzyskanych w konkursie skoków jest równe 10 sekundom przewagi w biegu. Zawodnicy pomiędzy którymi jest jeden punkt przewagi w skokach na trasie biegu startują razem. Dopiero większe różnice punktowe powodują że zawodnik na trasie ma minimalną przewagę sekundową. Jest to spory minus, ponieważ po świetnym skoku mamy bardzo małą przewagę sekundową nad rywalami Niestety w grze rywalizuje tylko 8 zawodników, a komputerowi gracze są nazwani computer 1,2 itd.. W serii skoków nie możemy oglądać prób naszych przeciwników. Jeżeli po skokach zajmujemy dalszą pozycje to w momencie rozpoczęcia biegu widzimy tylko plecy naszych zawodników. Czas biegu jest mierzony nie od startu pierwszego zawodnika, tylko od naszego startu. Na punktach pomiaru czasu na ekranie jest pokazywana strata sekundowa do najlepszego czasu (niestety czas na punktach pomiaru nie uwzględnia strat sekundowych po skokach) oraz aktualna pozycja, którą zajmujemy. Nie znajdujemy natomiast informacji o czasach naszych rywali.

Niestety w grze Torino 2006 możemy rywalizować tylko na jednej dużej skoczni w Pragelato i na jednej trasie biegowej. Dużym plusem tej gry jest prezentacja wyników po zakończeniu konkurencji. Po skokach prezentowana jest wartość punktowa oraz strata sekundowa do lidera. Po biegu jest prezentowany czas biegu, kara sekundowa po skokach oraz łączny czas uwzględniający czas biegu i karę sekundową po skokach. Kolejnym plusem gry jest możliwość rywalizacji w kilka osób (maksymalnie 4). Najpierw każdy oddaje skok, następnie każdy pokonuje trasę biegową, po ukończeniu biegu przez ostatniego gracza prezentowane są czasy biegu poszczególnych zawodników, kara sekundowa po skokach oraz łączny czas po uwzględnieniu czasu biegu i kary sekundowej po skokach. Następny plus to komentatorzy. W grze możemy wybrać komentatorów relacjonujących zawodów w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim. Komentatorzy komentują faktycznie zawody kombinacji norweskiej, a nie osobne zawody skoków i biegów. W zawodach możemy usłyszeć takie komentarze jak „Witamy w sekcji skoków narciarskich w zawodach kombinacji norweskiej; witamy w sekcji biegów narciarskich w zawodach kombinacji norweskiej; kombinacja norweska to połączenie skoków narciarskich i biegów narciarskich; obecnie w kombinacji straty punktowe po skokach są przeliczane na straty sekundowe w biegu; kombinacja norweska to dyscyplina sportu uprawiana przez mężczyzn, jak myślisz, czym to jest spowodowane? Myślę że chodzi o skoki narciarskie, które nie są tak popularne wśród kobiet; kiepski skok, myślę że tym skokiem stracił szansę na medal, ale nie zapominaj że czeka go jeszcze bieg, w którym może odrobić straty, jednak jego strata po skokach będzie bardzo duża; świetny skok wylądowany telemarkiem, ten skok jest świetną pozycją wyjściową przed biegiem; po świetnym skoku uzyskał słaby czas biegu”. W grze można też nieraz usłyszeć trochę wzmianek z historii kombinacji norweskiej między innymi kiedy pierwszy raz kombinacja zagościła na Igrzyskach Olimpijskich itd. Sterowanie: W konkursie skoków musimy utrzymać odpowiedni balans ciała na rozbiegu skoczni, następnie w odpowiednim momencie należy wybić się z progu utrzymać właściwą sylwetką w locie i poprawnie wylądować. W konkursie biegu sterujemy zawodnikiem strzałkami uważając, aby pasek siły nie zapełnił się cały na czerwono, jeżeli mamy wystarczająco siły możemy skorzystać z przyśpieszenie w postaci sprintu.

Image and video hosting by TinyPiW grze Igrzyska Zimowe 2007 w zawodach kombinacji norweskiej rywalizujemy w sprincie (jeden skok i bieg na 7,5 km). Niestety po serii skoków nie jest wyświetlana strata sekundowa, a jest prezentowana tylko nota uzyskana w skoku. Przewaga uzyskana w skoku wpływa na przewagę sekundową w biegu (choć nie mamy podane na ekranie jak duża jest ta przewaga sekundowa). Według moich obserwacji 44 punkty przewagi w konkursie skoków są równe 28 sekundom przewagi w biegu. Niestety w grze nie możemy oglądać skoków naszych przeciwników. W zawodach bierze udział 30 zawodników. Jeżeli zaliczymy upadek na skoczni, nie zostaniemy dopuszczeni do startu w biegu. W wersji z polskimi napisami brak jest komentatorów zawodów. Największym plusem gry jest rywalizacja na trasie biegu, która została opracowana przez autorów gry bardzo dobrze. Rywalizując na trasie biegu mamy wrażenie jak byśmy oglądali prawdziwą transmisję telewizyjną. Na starcie jest 30 ponumerowanych pozycji startowych dla 30 zawodników. Pozycję z której startujemy wyznacza wynik konkursu skoku. Czas konkurencji jest mierzony od startu pierwszego zawodnika. Jeżeli zajmujemy dalszą pozycję po konkursie skoków, wówczas czekamy na swój start oglądając start naszych konkurentów. Na trasie biegu mamy 8 punktów pomiaru czasu. Na punkcie pomiaru czasu pokazany jest czas pierwszego zawodnika, który przekroczył punkt pomiaru czasu, strata zawodnika będącego bezpośrednio przed naszym zawodnikiem, nasza strata do lidera oraz strata dwóch zawodników będących za naszym zawodnikiem. Na mecie prezentowane są czasy wszystkich zawodników liczone od momentu startu pierwszego zawodnika. Kolejnym plusem jest możliwość rywalizacji na 6 skoczniach (niestety wszystkie skocznie są z punktem konstrukcyjnym usytuowanym na 120 metrze) oraz na 6 trasach biegowych (7,5 kilometrowych).

Bardzo dużym plusem jest tryb kariery, w którym możemy stworzyć własnego zawodnika i rywalizować nim w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej w trzech ligach: amatorskiej, zawodowej i międzynarodowej. Przy tworzeniu zawodnika wybieramy specjalizację, którą będzie się charakteryzował dany zawodnik: lotnik - zawodnik jest mocniejszy na skoczni, a słabszy na trasie biegu, narciarz - zawodnik lepszy na trasie biegu, a słabszy na skoczni, siłowy- zawodnik z lepszym odbiciem na skoczni oraz z większą wytrzymałością na trasie biegu, klasyczny - zawodnik średni na skoczni i na trasie biegu. Za sukcesy zdobywane w każdej lidze otrzymujemy punkty atrybutowe, które charakteryzują naszego zawodnika i rozwijają jego lot i odbicie (skoki narciarskie) oraz narty i wytrzymałość (biegi narciarskie). Sukcesy zdobywane w każdej lidze odblokowują nam dostęp do nowego wyposażenia m.in. lepsze narty. Zdobywając punkty atrybutowe awansujemy do kolejnych lig w których uczestniczymy w większej liczbie zawodów Pucharu Świata. W lidze amatorskiej rywalizujemy w trzech miejscach, w lidze zawodowej rywalizujemy w czterech miejscach, w lidze międzynarodowej rywalizujemy na wszystkich 6 skoczniach i trasach. Za każde miejsce wywalczone w zawodach otrzymujemy punkty Pucharu Świata do klasyfikacji generalnej według zasad przyznawania punktów w rzeczywistych zawodach Pucharu świata. Kolejnym plusem gry jest możliwość rywalizacji z „prawdziwymi” zawodnikami znanymi z ekranów telewizorów. Niestety autorzy gry nie wykupili licencji na nazwiska zawodników, dlatego w grze rywalizujemy z takim zawodnikami jak Jan Schmitt, Christof Beler, Jason Lomy Chopois, Tino Adelman, Bernard Groobber, Harvard Klementsen itd. Jednak prawdziwy fan kombinacji norweskiej bez problemu odgadnie o kogo chodzi. Gra posiada także ładną grafikę. Na skoczni czy trasie biegu możemy spotkać banery reklamowe, które oglądamy nieraz na ekranach telewizorów (fioletowo-biała krowa milka - w grze zielono-biała krowa milka, logo fis - w grze logo fin itd.). Gra została spolszczona, a więc wszystkie informacje są prezentowane w języku polskim. Sterowanie: W konkursie skoków musimy na rozbiegu utrzymać odpowiedni balans ciała. W momencie dojazdu do progu musimy w odpowiednim momencie wciskać przycisk myszy, a w locie musimy przyjąć za pomocą myszy odpowiednią sylwetkę w locie, następnie poprawnie wylądować. W biegu podczas startu należy w odpowiednim momencie wciskać klawisz spacji. Powoduje to większą wytrzymałość zawodnika podczas biegu. Sterujemy zawodnikiem strzałkami. Po prawej stronie ekranu mamy widoczne dwa paski: żółty wskazuje wytrzymałość, zielony szybkość z jaką chcemy żeby zawodnik się poruszał, wciskając klawisz spacji przyśpieszamy (tak zwany sprint), im szybciej biegniemy tym szybciej pasek wytrzymałości się pomniejsza, najszybciej pomniejsza się na wzniesieniach, jeśli używamy wtedy całej dostępnej szybkości. Po wyczerpaniu paska wytrzymałości na 15 sekund nasz zawodnik zwolni, po czym dostanie jeden punkt paska wytrzymałości.

Image and video hosting by TinyPi Podsumowując. Spośród dwóch przedstawionych gier w których możemy porywalizować wirtualnie w zawodach kombinacji norweskiej zdecydowanie wygrywa gra Igrzyska Zimowe 2007. Ma ono sporo minusów, ale daje przynajmniej możliwość rywalizacji w Pucharze Świata na kilku skoczniach i trasach i jest możliwość rozwoju kariery. Kombinacja norweska jest w tych dwóch przedstawionych grach dostępna jako jedna z dyscyplin. Jak wiadomo nie rozgrywa się już dzisiaj sprintu na 7,5 km w kombinacji norweskiej, sport ten cały czas się zmienia, dlatego przydała by się gra komputerowa, która w rzeczywistości odda to co dzieje się w Pucharze Świata. Każdej zimy RTL wydaje serię gier RTL WINTER SPORTS, niestety mimo kilku dyscyplin dostępnych w tej grze, kombinacja norweska jako dyscyplina nie jest dostępna (mimo iż oficjalne informacje RTL WINTER SPORTS 2008 podają że możemy rywalizować w zmaganiach kombinacji norweskiej). RTL stworzyło jedną z lepszych symulacji skoków (seria RTL SKI JUMPING) oraz grę poświęconą biathlonowi (seria RTL Biathlon), przydało by się aby powstała w końcu gra RTL Nordic Combined w której można by było porywalizować z zawodnikami w nowym gundersenie, w penalty race czy w starcie masowym. Może kiedyś ukaże się gra poświęcona kombinacji norweskiej, która idealnie odda zasady rządzące w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej.

Autor: Intro

Raku dnia 14 marzec 2012 19:34 · 5 Komentarzy · 1269 Czytań · Drukuj

Komentarze
zur555 dnia 14 marzec 2012 21:16
Chętnie bym pograł, ale w sklepie się już nie kupi.
A ACTA atakuje.
Szamot dnia 14 marzec 2012 21:26
"Spośród", a nie "z pośród" (na początku ostatniego akapitu) smiley
Raku dnia 14 marzec 2012 21:35
Na pewno będzie jeszcze trochę błędów, bo ponad trzy strony w Wordzie to sporo czytania smiley Ja etap ciągłego grania na kompie mam już za sobą, ale nigdy mnie nie porwały gry związane z bieganiem. Ciężko tu coś ciekawego wymyślić i biathlon RTLu też raczej był słaby. Nie ma to jak stare dobre DSJ czy Skoki Narciarskie z Dobrej Gry smiley Pamiętam jeszcze tą gierkę z miniclipa: http://www.miniclip.com/games/nordic-chill/en/
zur555 dnia 14 marzec 2012 22:41
Ja nigdy za dużo w gier nie grałem, ale teraz mam praktyki i popołudnia nudne wiec bym sobie pograł tak godzinkę. Biathlon fajny jest w Igrzyska zimowe 2009.
kondzio93 dnia 24 kwiecień 2012 18:25
co do przelicznik w grze Igrzyska Zimowe 2007 to 2pkt.=1sek. w biegu

Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: fyjcdfzvxr
Klasyfikacje
LGP PK AC
Następne zawody
24/11 Lillehammer
25/11 Lillehammer
01/12 Kuusamo
01/12 Kuusamo
08/12 Erzurum
Ostatnie zawody
MC Liberec 30.09
1 K.Gryczuk 24:31.2
2 M.Dvorak +1:07.4
3 D.Urbaś +1:46.4
4 A.Vodsedalek +2:29.7
5 P.Słowiok +3:27.3
PEŁNE WYNIKI
Ankieta
Ranking Polaków
1. T.Pochwała 24
2. S.Kupczak 15
3. M.Wantulok 12
4. P.Słowiok 9
5. A.Cieślar 7
6. A.Gąsienica 5
7. M.Pyclik 4
8. M.Podżorski 3
8. W.Marusarz 3
10. K.Gryczuk 2
PEŁNY RANKING
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Richarduter
13/08/2017
[url=http://www.lyoncentr
e.fr/585-nike-flyknit-chu
kka-on-feet.html]Nike Flyknit Chukka On Feet[/url] You will see that you just don't must accept a dreary grin if you possess the know-wa


Richarduter
10/08/2017
fjovdna http://www.aroundthecorne
r.fr/835-nike-ninja-homme
-2015.php http://www.travail-intern
et.fr/nike-sb-trainerendo
r-blanche-962.html http://www.home-avenue.fr
/dior-sneak


ThomasEr
31/07/2017
zlojqqd http://www.ilcastellodifu
lignano.it/scarpe-tipo-va
lentino-441.php http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-con-zeppa
-706.htm http://www.progettocarett
acaretta.it/281


Richarduter
31/07/2017
xoaxcup http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-per-ragaz
zo-666.htm http://www.pixelgenic.it/
saucony-uomo-2016-nere-74
5.html http://www.cosebuonedicam
pagna.it/ray-ban-wayfa


MerlinJoime
26/07/2017
[url=https://www.isabella
brancolini.it/images/orig
inals/4584-gazelle-adidas
-pinterest.jpg]Gazelle Adidas Pinterest[/url] After reading these guidelines, you could start to know what it r


Archiwum

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl