Kombinacja norweska - www.kombinacjanorweska.dbv.pl
 
Menu
STRONA GŁÓWNA
WYWIADY
GALERIA
STATYSTYKI
ARCHIWUM ANKIET
LINKI
KATEGORIE NEWSÓW
SZUKAJ
TERMINARZ
SKŁADY DRUŻYN
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
KADRY NARODOWE
HISTORIA
PŚ LIVE
KLASYFIKACJA
TERMINARZ
WSPÓŁPRACA
REKLAMA
TYPER
FORUM
REDAKCJA
ZIMA 2012/2013
ARCHIWUM
ZASADY
Statystyki
Rafał Snoch
Facebook
Wyniki typera
1. Emil 131
2. Admin 113,5
3. Urbus 97,5
4. PiW 86
5. borek99 68
6. Tomek 37
7. Menson 31
8. tomno491 27,5
9. jedrek 27
10. Daerdin 25,5
PEŁNA KLASYFIKACJA
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Aktualności
Łączymy się z www.skipol.pl!      |      Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że zostaniecie też na skipolu!      |      Wszystkie nasze stałe rubryki znajdziecie na zupełnie nowej stronie skipol      |      Do zobaczenia!
Bogdan Chruścicki: „PZNu nie interesuje nic poza skokami” [AUDIO]
Image and video hosting by TinyPi

Już dziś prezentujemy Wam wcześniej zapowiadany i bardzo treściwy wywiad z Bogdanem Chruścickim, który 14 marca przeprowadził redaktor Piotr Walkowiak. Na widelcu znanego komentatora Eurosportu znalazła się polska i zagraniczna kombinacja norweska. Nie zabrakło także pytań m.in. o odwołany Puchar Świata w Zakopanem i początki dziennikarskiej kariery. Pan Bogdan podsumował wszystko w swoim, dobrze wszystkim znanym, stylu.

Bardzo ciekawy i długi wywiad jest dostępny zarówno w formie pisemnej jak i w wersji audio, która jest jednak w dosyć słabej jakości. Życzymy miłej lektury.

Piotr Walkowiak: Z racji pierwszego wywiadu dla naszego portalu, chciałbym spytać o początki Pana przygody z komentowaniem w Eurosporcie i o pierwszą styczność z narciarstwem klasycznym. Z pewnością zaciekawi to wielu naszych czytelników.

Bogdan Chruścicki: Ohohoho. Może zacznę od tego ostatniego, bo z narciarstwem klasycznym to się poznałem jak miałem mniej więcej sześć lat. Przez jakiś czas mieszkałem na Podhalu i skakałem nawet na takiej terenowej skoczni koło domu, w którym mieszkałem. Biegałem też oczywiście na nartach. Można powiedzieć, że kombinacje norweska poznałem od razu. A zawodowo, to strasznie dawno. Gdzieś w 1969 roku. W Eurosporcie pracuje formalnie od 2001 roku, ale wcześniej współpracowałem od momentu jak powstawał. Jeszcze wcześniej pracowałem w Polskim Radiu i wiele lat komentowałem kombinację norweska podczas Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata w różnych miejscowościach m.in. w Lahti, Falun, Holmenkollen, Seefeld. Nawet w Seefeld wygrałem zakład z naszym trenerem, który musiał mnie potem nieść na plecach przez parę kilometrów, bo byłem przekonany, że polscy kombinatorzy będą w szóstce, no i byli, a on nie był przekonany. No więc musiał mnie potem zanieść na plecach mniej więcej trzy kilometry do hotelu. Taka zabawna historia, no ale była.

Image and video hosting by TinyPiPrzechodząc stricte do tematu kombinacji. Sezon 2011/2012 uznajemy za zakończony. Trzeci sezon z rzędu Kryształową Kulą zdobył Jason Lamy Chappuis. Miał praktycznie dwóch rywali - Alessandro Pittina do czasu jego kontuzji oraz Akitwo Watabe, który walczył do końca. Jestem ciekaw czy przed sezonem Ci zawodnicy znaleźli się w Pana typowaniu oraz czy przewidywał Pan kogoś innego, kto mógłby zagrozić Francuzowi?

Po pierwsze jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego sezonu, ponieważ był bardzo ciekawy. Nie było takiej zdecydowanej dominacji jak bywało wcześniej w przypadku Manninena, Lamy Chappuisa czy jeszcze wcześniej innych kombinatorów, tylko było wielu zwycięzców i wielu zawodników na drugim, trzecim miejscu. Sytuacja w klasyfikacji Pucharu Świata się zmieniała, a zmieniali się także zawodnicy, którzy zajmowali miejsca na podium. Spodziewałem się, że Jason to wygra, ale że z takim dużym trudem, to się jednak nie spodziewałem. Zaskoczył mnie Amerykanin Fletcher wygrywając jedną kombinację. Nie przypuszczałem, że jeżeli ktoś z Amerykanów ma wygrać to akurat Fletcher. Była fajna zabawa można powiedzieć. Natomiast zaskoczyli mnie postępami w biegu Austriacy, zwłaszcza Gruber i Denifl. Liczyłem, że wyższe miejsce zajmie Alessandro Pittin. Miał niestety bardzo nierówne występy. Był bardzo dobry i był niestety w niektórych startach dużo, dużo słabszy.

Ostatnio też głośno było o odwołaniu Pucharu Świata w Zakopanem w kombinacji norweskiej. Staramy się o te Mistrzostwa Świata, znaczy Zakopane się stara, FIS wyciągnął do nich dłoń po czterech latach przerwy, ale niestety Apoloniusz Tajner pięknie zabłysnął w oczach FISu i Ulrich Wehling z odwołaniem tych zawodów. Jak pan zapatruje się na tą sprawę?

Image and video hosting by TinyPiJa się trochę nawet zdziwiłem, że Zakopane po ostatnim Pucharze Świata, który odbył się pod Giewontem, dostało organizację Puchar Świata, bo tamte zawody były jedna wielką kompromitacją. Zarówno jeśli chodzi o trasę biegową, sposób organizacji, jak i zainteresowanie. W ogóle była to jedna wielka katastrofa. No ale Zakopane PŚ dostało. Widocznie Ulrich Wehling ma jakiś tam sentyment do Zakopanego, bo parę razy tam startował. Natomiast odwołanie tych zawodów, to jest taki troszeczkę gwóźdź, który został wbity w deskę Zakopanego, które walczy o Mistrzostwa Świata. Myślę, że niektórzy wyciągną z tego wnioski. Jeżeli Zakopane, władze Zakopanego i kierownictwo Polskiego Związku Narciarskiego, a w zasadzie Polskiego Związku Skoków Narciarskich, myśli, że w ten sposób załatwi sobie mistrzostwa świata, to jest w głębokim błędzie. To nie jest związek narciarski, tylko związek skoków narciarskich.

Apoloniusz Tajner zdecydowanie odstawia na bok kombinację, a po części też biegi i jednocześnie forsuje skoczków, którzy często odnoszą wyniki wiadomo jakie.

Ja powiedziałem, że to jest polski związek skoków narciarskich. Reszta narciarstwa dla Apoloniusza Tajnera, który wyszedł z kombinacji norweskiej, niemal nie istnieje. Jego ojciec był kombinatorem norweskim, jego wujowie byli kombinatorami norweskim, a on w ogóle resztę narciarstwa by zlikwidował, łącznie z biegami narciarskimi. Oczywiście dopisuje się do sukcesów Justyny Kowalczyk, ale nie przepada za biegami narciarskimi i za samą Justyną.

Jeśli jesteśmy już przy temacie Mistrzostw Świata, to do gry powróciło włoskie Val di Fiemme. Zorganizują Mistrzostwa Świata w przyszłym roku. Czy Pana zdaniem to jest trafny wybór? Dolina Płomieni ma szanse powtórzyć ten sukces z 2003 roku?

Image and video hosting by TinyPiNo Val di Fiemme po raz trzeci będzie gospodarzem Mistrzostw Świata, bo jeszcze byli w latach dziewięćdziesiątych. Ja myślę, że Val di Fiemme spisuje się na medal w każdej organizacji, podczas Tour de Ski również. Błysnęli w Oslo podczas Mistrzostw Świata w 2011 roku robiąc koło siebie taką ilość szumu medialnego i nie tylko medialnego. Trafili do serc, a także żołądków ludzi, bo przywieźli nawet kuchnię ze swojego regionu, więc ja myślę, że to jest bardzo dobry wybór.

W 2017 roku walczy Lahti. Moim zdaniem mają bardzo mocną siłę przebicia i poważne argumenty na organizacje tych mistrzostw.

Pamiętajmy o tym, że Lahti było do tej pory najwięcej razy gospodarzem Mistrzostw Świata, a po drugie mają jeszcze jeden argument, o którym wielu ludzi nie pamięta, albo nie chce pamiętać. To jest setna rocznica powstania niepodległej Finlandii. W 1917 roku powstało fińskie państwo po upadku cara rosyjskiego, wiec to jest okazja do uczczenia kraju, który jest dzisiaj członkiem Unii Europejskiej i liczy się w sporcie, liczy się w polityce. To jest bardzo ważki argument.

Kilka sezonów temu mieliśmy w ramówce zawodów standardowego Gundersena, czyli dwa skoki oraz bieg na 15 kilometrów, a także sprint czyli jeden skok i bieg na 7,5 kilometra. Czy jest Pan zdania, że nie powinno się tego redukować w jeden skok i bieg na 10 kilometrów? Wielu chciałoby przywrócić stare zasady. Jestem ciekaw czy Pan także jest w tym kręgu?

Ja uważam, że w tej chwili jest zdecydowanie wskazanie na tych, którzy bardzo dobrze biegają. Coś w kombinacji trzeba zmienić. Wehling powinien coś pomyśleć, choć on sam był dobrym biegaczem, więc to jest tak, że on może, że tak powiem „kochać” przewagę biegaczy nad skoczkami. Właściwie bardzo dobry skoczek, jeśli tylko słabiej biega, to praktycznie nie ma szans na wygraną. Tak jest od wielu lat - Manninen, Moan, Kokslien, to są znakomici biegacze, a Pittin też o wiele lepiej biega niż skacze. Jason Lamy Chappuis bardzo dobrze skacze, ale zdecydowanie poprawił się w biegu i zaczął odnosić sukcesy. Tak samo Gruber. Felix Gottwald znakomity w biegu, a w skokach bardzo przeciętny zawodnik.

Tak jak Sebastian Haseney niegdyś.

Tak, tak, ale Haseney takiej ilości nie wygrywał. Coś trzeba z tym zrobić - nie wiem, może skrócić bieg do 7,5 kilometra, albo zrobić dwie kolejki skoków. Jest zdecydowane przechył na stronę biegową, zdecydowany.

Czy Pana zdaniem formuła Penalty Race przyjmie się na dłużej w Pucharze Świata?

Eh... Ja myślę, że szukają, kombinują i to w różnych konkurencjach narciarskich, ale mnie się to osobiście nie podoba.

Chcą jakoś urozmaicić, ale to mało czytelne jest dla laika.

Image and video hosting by TinyPiW ogóle to jest nieczytelne. Tak samo jak nieczytelne są te punktacje w skokach. Dla człowieka to jest nieczytelne. Jak może człowiek, który skoczył 5 czy 8 metrów bliżej nagle okazać się lepszy od tego, który skoczył dalej. Ja rozumiem, że tutaj chodzi o jakieś wyrównanie szans, ale to jest naprawdę tak zamazane, a już ten Penalty Race, to jest kompletnie zamazana konkurencja. Ja sam oglądałem i nic z tego nie rozumiem.

Nawet Demong zapomniał o przebiegnięciu karnej rundy. Na mecie był zadowolony, a później się okazało, że jest zdyskwalifikowany.

Nie zawsze poszukiwania idą w dobrą stronę i to w różnych dyscyplinach sportu.

Tak wybiegając w przyszłość jestem ciekaw czy gdyby miał pan wolną rękę, to wprowadził by Pan jakieś nowe zasady? Może bieg na 30 kilometrów, albo powrót do 18 sprzed wielu lat?

Nie no, 18 to jest za dużo. Dla słabiej biegających skoczków to już katastrofa, natomiast ja bym wprowadził zmiany. Powiedziałem, że pewne rzeczy mi się nie podobają i poszukałbym sposobu, przeliczyłbym. Musiałbym wziąć ołówek, usiąść spokojnie i policzyć co zrobić - skrócić dystans biegowy, zrobić drugą serię skoków czy może inaczej punktować skoki. To trzeba się na prawdę poważnie zastanowić, natomiast takie poszukiwania jak właśnie Penalty Race, to jest dla mnie nietrafiony pomysł.

Jak pan ocenia stan kombinacji norweskiej w Polsce oraz walkę naszych zawodników? Jest szansa, że Polacy wkrótce przeskoczą z poziomu juniora na seniora i może zaczną odnosić jakieś pierwsze poważne sukcesy? Kombinacja norweska mogłaby wreszcie wyjść z cienia innych dyscyplin.

Image and video hosting by TinyPiJeżeli chodzi o kombinacje, to teoretycznie można powiedzieć, że najłatwiej w niej odnieść sukces. Ja nie mówię o sukcesie totalnym, czyli na przykład o sukcesie w Pucharze Świata, ale generalnie można się kwalifikować do każdych zawodów, więc to już jest istotne. Natomiast ja nie widzę specjalnie perspektyw dla polskich kombinatorów, bo poza skokami Polskiego Związku Narciarskiego nic nie interesuje. Kombinacja to konkurencja, która gdzieś tam jest, jakaś kadra jest, jakiś trener jest, gdzieś tam od czasu do czasu startują, gdzieś się pojawią, a wyniki w Mistrzostwach Świata Juniorów też były, powiedziałbym….

Poniżej przeciętnych.

No poniżej przeciętnych, więc tak to wygląda. Tak samo wygląda w narciarstwie alpejskim, tak samo wygląda w biegach. We wszystkich pozostałych konkurencjach narciarskich tak to jest - dokładnie tak samo jak w kombinacji norweskiej.

Kto według Pana będzie należał do faworytów przyszłego sezonu?

Ja myślę, że Pittin okrzepnie, więc sądzę że: Jason Lamy Chappuis, Pittin no i może Gruber, który zrobił postępy.

Wczoraj przeczytałem na fińskiej stronie, że Manninen zapowiedział kolejny powrót.

Już niech nie wraca. Są postacie wielkie, wspaniałe. Jak się patrzy na Hautamekiego, który skacze, to naprawdę żałość bierze, że ktoś taki pojawia się na skoczni. To jest prawie jak Marcin Bachleda. To jest kabaret już po prostu. Manninen zrobił uprawnienia pilota, więc niech zajmie się pilotażem i niech prowadzi wielkie maszyny najpierw po Europie, a później może i na innych kontynentach, ale już niech nie wraca, bo to takie powroty na ogół kończą się fatalnie, fatalnie.

Image and video hosting by TinyPiZapowiedział, że korci go to pięćdziesiąte zwycięstwo w Pucharze Świata. Coś tak czuje, że chce w jakiś sposób przeszkodzić Lamy Chappuisowi w zdobyciu czwartej Kryształowej Kuli.

Nie sądzę, żeby Manninen był w stanie zaszkodzić Francuzowi. Już takiej przewagi w biegu mieć nie będzie, a w skokach postępu nie zrobił i nie zrobi, więc nie ma o czym dyskutować. Zajmować dziesiąte czy dwunaste miejsce. Dla niego to i tak byłoby dobrze, ale to po prostu szkoda dla tak wielkiego zawodnika.

Zapewne ma Pan swoją grupę takich faworytów, ulubieńców, którym kibicuje. Jacy zawodnicy do niej należą obecnie, a jacy należeli w przeszłości?

Ja bardzo lubiłem szalonego Felixa. Dla mnie to był kapitalny zawodnik. Uwielbiałem jego pościgi, pogonie. Ponadto był zawsze wesoły, zresztą ja imię Felix - szczęśliwy. Z tych co zakończyli kariery, to starsi kibice może będą pamiętali takiego Szwajcara - Andreasa Schaada. Lubiłem też co by nie mówić Manninena, natomiast teraz bardzo bym chciał, żeby Pittin zaczął wygrywać. Bardzo bym chciał, żeby wygrał Puchar Świata i został Mistrzem Świata u siebie w Val di Fiemme.

On pokazał się już w Libercu z dobrej strony i też mu kibicuję.

No tak, tak, ale po prostu ja bym chciał, żeby zdobył złoty medal u siebie i wtedy może by ktoś zapamiętaj jego nazwisko we Włoszech. Tak jak kiedyś było z Ceconem. Jak ktoś spyta we Włoszech kto to jest Pittin, to Włosi powiedzą: „Pittin. To jest nasz jakiś reprezent?”

Dziękuje bardzo za wywiad i do usłyszenia

No cześć młody człowieku.


Poniżej prezentujemy wersję audio wywiadu rozszerzoną o pewne kulisy rozmowy;)

Piotr Walkowiak dnia 04 kwiecień 2012 23:47 · 5 Komentarzy · 1360 Czytań · Drukuj

Komentarze
Palacz Zwlok dnia 05 kwiecień 2012 00:32
Świetny wywiad, gratuluję... Zabrakło tylko dokładnego pytania o dyspozycję polskiej kadry i recenzji sztabu szkoleniowego przez dysponującego ciętymi i często trafnymi sformułowaniami Chruścickiego
Raku dnia 05 kwiecień 2012 09:41
@Palacz Zwlok
Nie chciałem ingerować w wywiad Piotra, który bardziej interesuje się zagraniczna kombinacją i jest względnie neutralny w polskiej kwestii.smiley Zresztą Michalczuk jest na samej górze winnych, ale jest tak jak mówi Chruścicki - to PZN odpowiada za całościowe podejście do innych sportów zimowych. Cóż da zmiana Michalczuka, jeśli posadę obejmie kolejny geniusz pokroju Cempy czy Celeja.

The best of Bogdan: "Są postacie wielkie, wspaniałe. Jak się patrzy na Hautamekiego, który skacze, to naprawdę żałość bierze, że ktoś taki pojawia się na skoczni. To jest prawie jak Marcin Bachleda. To jest kabaret już po prostu".

Ogólnie Piotr się postarał. Kto teraz następy w kolejce do przepytania?smiley
pavel dnia 05 kwiecień 2012 11:13
Super wywiad, przyznam, że czekałem na niego. Lubię Chruścickiego za to, że nie owija w bawełnę i mówi to co myśli.
ApolloCreed dnia 05 kwiecień 2012 13:56
Niestety, ale gdyby chciało się rozmawiać o kombinacji w Polsce to skupi się to głównie na dyskusji o zmianie trenera, bo od podstaw w końcu trzeba zacząć. Do Admina: przeprowadź Ty jakiś wywiad ! Na pewno będzie również interesujący ;D do dzieła!
Raku dnia 05 kwiecień 2012 14:20
@ApolloCreed
Każdy ma swoje funkcje na portalu, a Piotr jest wolnym strzelcem od felietonów i wywiadów, który poszerza swoje znajomoścismiley Swego czasu zagaiłem paru zagranicznych zawodników i co nieco jest w dziale wywiady, a co będzie w przyszłości to się okażę.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: fyjcdfzvxr
Klasyfikacje
LGP PK AC
Następne zawody
24/11 Lillehammer
25/11 Lillehammer
01/12 Kuusamo
01/12 Kuusamo
08/12 Erzurum
Ostatnie zawody
MC Liberec 30.09
1 K.Gryczuk 24:31.2
2 M.Dvorak +1:07.4
3 D.Urbaś +1:46.4
4 A.Vodsedalek +2:29.7
5 P.Słowiok +3:27.3
PEŁNE WYNIKI
Ankieta
Ranking Polaków
1. T.Pochwała 24
2. S.Kupczak 15
3. M.Wantulok 12
4. P.Słowiok 9
5. A.Cieślar 7
6. A.Gąsienica 5
7. M.Pyclik 4
8. M.Podżorski 3
8. W.Marusarz 3
10. K.Gryczuk 2
PEŁNY RANKING
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Richarduter
13/08/2017
[url=http://www.lyoncentr
e.fr/585-nike-flyknit-chu
kka-on-feet.html]Nike Flyknit Chukka On Feet[/url] You will see that you just don't must accept a dreary grin if you possess the know-wa


Richarduter
10/08/2017
fjovdna http://www.aroundthecorne
r.fr/835-nike-ninja-homme
-2015.php http://www.travail-intern
et.fr/nike-sb-trainerendo
r-blanche-962.html http://www.home-avenue.fr
/dior-sneak


ThomasEr
31/07/2017
zlojqqd http://www.ilcastellodifu
lignano.it/scarpe-tipo-va
lentino-441.php http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-con-zeppa
-706.htm http://www.progettocarett
acaretta.it/281


Richarduter
31/07/2017
xoaxcup http://www.intercircoli.i
t/scarpe-armani-per-ragaz
zo-666.htm http://www.pixelgenic.it/
saucony-uomo-2016-nere-74
5.html http://www.cosebuonedicam
pagna.it/ray-ban-wayfa


MerlinJoime
26/07/2017
[url=https://www.isabella
brancolini.it/images/orig
inals/4584-gazelle-adidas
-pinterest.jpg]Gazelle Adidas Pinterest[/url] After reading these guidelines, you could start to know what it r


Archiwum

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl