Lotos Cup: Kombinatorzy rozpoczęli rywalizację
Dodane przez Raku dnia 17 styczeń 2012 00:04

W zasypanej po pas przez śnieg Wiśle odbyły się dziś zawody LOTOS Cup 2012 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Dla uczestników tych konkursów był to naprawdę wyczerpujący dzień, gdyż warunki panujące na skoczni w Łabajowie (gęsto padający śnieg) i na trasie biegowej na Kubalonce (jeszcze silniejsze opady śniegu, wiatr i mróz) były bardzo trudne. Organizatorom udało się jednak na szczęście dobrze przygotować obiekty i przeprowadzić sprawiedliwe zawody.

[Kliknij "Czytaj więcej" aby zobaczyć dalszą część newsa]


Rozszerzona zawartość newsa

W zasypanej po pas przez śnieg Wiśle odbyły się dziś zawody LOTOS Cup 2012 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Dla uczestników tych konkursów był to naprawdę wyczerpujący dzień, gdyż warunki panujące na skoczni w Łabajowie (gęsto padający śnieg) i na trasie biegowej na Kubalonce (jeszcze silniejsze opady śniegu, wiatr i mróz) były bardzo trudne. Organizatorom udało się jednak na szczęście dobrze przygotować obiekty i przeprowadzić sprawiedliwe zawody.

Rano zawodnicy zaczęli od skoków, a popołudniu rywalizacja przeniosła się na trasy Kubalonki, gdzie rozegrano bieg do kombinacji norweskiej. Wśród juniorów A zwyciężył reprezentant Ukrainy Wiktor Pasicznik, który podczas 7,5-kilometrowego biegu przesunął się z trzeciej na pierwszą pozycję. 17,6 sekundy po nim na metę wpadł najlepszy z Polaków, Wojciech Marusarz.

Juniorzy B i C mieli do pokonania ten sam dystans - 5 km. Po skokach prowadził Jakub Przybyła, ale najlepszym juniorem B okazał się ostatecznie Damian Urbaś. Zawodnik UKS Sołtysianie Stare Bystre/ZSMS oddał dziś bardzo udany skok i równie dobrze pobiegł, wyprzedzając drugiego Krystiana Gryczuka (który po raz pierwszy w karierze stanął na podium LOTOS Cup) o 41,7 sekundy. – Startowałem jako trzeci ze stratą 6 sekund do Kuby Przybyły, ale przede wszystkim obawiałem się, rywali, których miałem za plecami – Gryczuka i Łowisza. Biegło mi się bardzo dobrze, wyszedłem na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu. Zobaczyłem że Kuba słabnie, a rywale z tyłu zaczynają naciskać i musiałem przyspieszyć. Rok temu poświęcałem na treningi biegowe znacznie mniej czasu, ale teraz trenuję dużo więcej i widać efekty. Mam nadzieję, że wygram wszystkie trzy konkursy kombinacji – zapowiedział Damian Urbaś.

Zawody w kategorii junior C zdominował dziś Łukasz Podżorski, który do triumfu w skokach dołożył zdecydowane zwycięstwo w kombinacji norweskiej. – Było dobrze, ale to jeszcze nie jest to, co mogę pokazać. Skoki były dość dobre, choć miałem trochę problemów w drugiej serii. Po upadku Przemka Kantyki zamknięto na chwilę skocznię i przysypało mi tory, ale jak widać niższa prędkość najazdowa nie przeszkodziła mi w zwycięstwie. Czasem można zrobić coś z niczego! A bieg na 5 km to miód, idealny dystans dla mnie – podsumował zawodnik KS Wisła Ustronianka.

Juniorzy D i E biegli na 2,5-kilometrowej trasie. Wśród juniorów D obyło się bez niespodzianki – wygrał Dawid Jarząbek z TS Wisła Zakopane. Duży awans - na drugie miejsce z dwunastego -wywalczył dziś Krystian Pacholarz, a tuż po nim linię mety przekroczył Paweł Chyc. Najlepszym juniorem E został Dawid Haberny z KS Chochołów, który aż o minutę i sekundę wyprzedził lidera po skokach Tomasza Pilcha. – Trener dobrze posmarował mi narty i szybko jechały. Dzięki temu bieg poszedł mi bardzo dobrze. Na trasę ruszałem jako drugi, ale szybko wyprzedziłem Tomka Pilcha i samotnie dotarłem do mety. Jeszcze nie wiem czy zostanę kombinatorem norweskim, ale bardzo lubię skakać i biegać, więc może tak się stanie – powiedział jedenastoletni reprezentant KS Chochołów.

Kolejne zawody LOTOS Cup w skokach narciarskich odbędą się jutro w Wiśle Łabajowie. Natomiast kombinatorzy norwescy będą musieli poczekać na następny start znacznie dłużej, bo aż do lutego.

Wyniki:

Junior A (1992 -1993)

1. Wiktor Pasicznik (Ukraina) – czas biegu 24 min 52,9 sek
2. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane/ZSMS) + 17,6 sek
3. Witalij Kaliniczenko (Ukraina) + 43,8 sek
4. Michał Podżorski (KS Wisła Ustronianka) + 1 min 58,3 sek
5. Jan Zięba (TS Wisła Zakopane/ZSMS) + 4 min 38,5 sek
6. Piotr Lassak (LKS Poroniec/ZSMS) + 10 min 55,0 sek
Wystartowało 6 zawodników.

Junior B (1994 -1995)

1. Damian Urbaś (UKS Sołtysianie Stare Bystre/ZSMS) – czas biegu 16 min 13,5 sek
2. Krystian Gryczuk (LUKS-Ski Lubawka) + 41,7 sek
3. Kacper Kupczak (SS-R LZS Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) + 54,6 sek
4. Jan Łowisz (AZS Zakopane/ZSMS) + 1 min 11,8 sek
5. Jakub Przybyła (WKS Zakopane/ZSMS) + 1 min 12,7 sek
6. Damian Żyła (LKS Klimczok Bystra/SMS Szczyrk) + 1 min 49,2 sek
Wystartowało 15 zawodników.

Junior C (1996 -1997)

1. Łukasz Podżorski (KS Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) – czas biegu: 18 min 0,2 sek
2. Krzysztof Dziadoń (TS Wisła Zakopane/SMS Szczyrk) + 49,1 sek
3. Daniel Mąka (LKS Poroniec/ZSMS) + 1 min 51,1 sek
4. Piotr Byrski (TS Wisła Zakopane/SMS Szczyrk) + 2 min 33,7 sek
5. Paweł Gut (LKS Poroniec/ZSMS) + 5 min 56,8 sek
6. Igor Smorul (Zagórskie TS Zakucie) + 6 min 14,2 sek
Wystartowało 14 zawodników.

Junior D (1998 -1999)

1. Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane) – czas biegu: 9 min 56,1 sek
2. Krystian Pacholarz (UKS Kłodne/ZSMS) + 40,4 sek
3. Paweł Chyc (TS Wisła Zakopane) + 46,5 sek
4. Paweł Twardosz (PKS Olimpijczyk Gilowice) + 53,3 sek
5. Jakub Jurosz (KS Wisła Ustronianka) + 1 min 0,3 sek
6. Andrzej Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre/ZSMS) + 1 min 57,9 sek
Wystartowało 21 zawodników.

Junior E (2000-2001)

1. Dawid Haberny (KS Chochołów) – czas biegu: 11min 31,6 sek
2. Tomasz Pilch (KS Wisła Ustronianka) + 1 min 1,0 sek
3. Maciej Zborowski (KS Chochołów) + 1 min 16,1 sek
4. Jakub Szczepaniak (LKS Poroniec) + 1 min 30,2 sek
5. Piotr Kudzia (LKS Klimczok Bystra) + 1 min 56,0 sek
6. Mateusz Gruszka (AZS Zakopane) + 2 min 14,5 sek
Wystartowało 19 zawodników.

Źródło: PZN.pl