Finał PŚ: Zwycięstwo B.Fletchera, Kryształowa Kula dla Lamy Chappuisa!
Dodane przez jedrek dnia 10 marzec 2012 11:28

[Kliknij "Czytaj więcej" aby zobaczyć dalszą część newsa]

Rozszerzona zawartość newsa
Image and video hosting by TinyPi

Sensacyjny przebieg miały dzisiejsze finałowe zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Oslo. Zwycięstwo odniósł Bryan Fletcher, którego najlepszym wynikiem do tej pory było czwarte miejsce. Drugie miejsce ze stratą dwóch sekund zajął Mikko Kokslien, a trzecie miejsce było kolejną niespodzianką - zajął je prowadzący po skokach Taihei Kato. Ostatecznie w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata triumfował Jason Lamy Chappuis, który dziś był ósmy. Goniący go w klasyfikacji generalnej Akito Watabe był oczko wyżej.

Po jednej i jak się okazało ostatniej serii skoków prowadził Taihei Kato. Japończyk skoczył 129 metrów i miał aż 38 sekund przewagi nad Tino Edelmannem, który skacząc z wyższej belki wylądował metr bliżej. Trzecie miejsce zajmowali ex-eaquo Storlien (+0:39, 120m) i Fletcher (+0:39,121m). Tuż poza skokowym podium znajdował się Maxime Laheurte (119,5m) ze stratą 46 sekund. Dobry skok oddał Johnny Spillane -116,5 metra i nieco ponad minuta straty. Tuż za nim znajdowali się dwaj Austriacy - Bieler i Denifl. Dziewiąty był Akito Watabe (+1:11, 118,5m), a pierwszą dziesiątkę zamykał Eric Frenzel (+1:12,121m). Świetne skoki oddali Bill Demong (+1:26, 115m) i Magnus Moan (+1:29, 119,5m), którzy zajmowali dwunaste i trzynaste miejsce. Z walki o czołowe miejsca nie chcieli rezygnować także szesnasty Jason Lamy Chappuis (+1:48, 120m) oraz siedemnasty Mikko Kokslien (+1:50, 117,5m).

Wydawało się, że rywalizacja o Kryształową Kulę zakończyła się już po skokach. Akito Watabe skakał w bardzo trudnych warunkach i mimo dobrego skoku był klasyfikowany dopiero na dziewiątym miejscu z ponad minutową startą. Co prawda Lamy Chappuis, który skakał w najlepszych warunkach w całej stawce (1,6 m/s pod narty), był zdecydowanie niżej, ale 16. lokata po skokach pozwalała mu myśleć o bezproblemowym obronieniu żółtej koszulki. Warto jednak zaznaczyć, że konkurs rozgrywany był w skrajnie nieobiektywnych warunkach. Belka notorycznie była podwyższana, a prędkości na rozbiegu malały ze względu na topniejący śnieg. Przy takich niskich prędkościach brak korzystnego wiatru oznaczał niemal gwarantowany kontakt z bulą. Warunki były tak zmienne, że skaczący jako przedostatni Watabe miał najgorszy wiatr, a kończący zawody Lamy Chappuis miał zdecydowanie najlepsze warunki w całej stawce. Drugą serię odwołano przed skokiem Akito Watabe. Lamy Chappuis przed próbą Japończyka zajmował dopiero piąte miejsce i przed Francuzem byli klasyfikowani tacy zawodnicy jak: Gruber, Kokslien, Graabak i Moan, także w przypadku dobrego skoku Watabe byłby i tak na świetnej pozycji wyjściowej, bo Francuzowi bardzo ciężko byłoby awansować.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Image and video hosting by TinyPi W trakcie biegu przez dłuższą jego część na czele samotnie biegł Taihei Kato, który na szóstym kilometrze został dogoniony przez Bryana Fletchera. Amerykanin bez problemu zgubił Japończyka na ostatnich metrach i pewnie zwyciężył. Było to jego pierwsze podium w karierze i od razu stanął na jego najwyższym stopniu. Taihei Kato ostatecznie ukończył zawody na trzecim miejscu, bo na końcowych metrach zdołał go jeszcze wyprzedzić fantastycznie finiszujący i niezmordowany Kokslien. Tuż za podium znaleźli się Bill Demong i Magnus Moan. Świetnie sezon zakończył Wilhelm Denifl, który po bardzo dobrym biegu zajął miejsce szóste. Następne dwie lokaty zgarnęli zawodnicy walczący do ostatnich zawodów o Kryształową Kulę - siódmy był Akito Watabe, a ósmy Jason Lamy Chappuis. Pierwszą dziesiątkę zamknęli Christoph Bieler i Gudmund Storlien. Ostatecznie zawody ukończyło 28 zawodników.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Ostatecznie Lamy Chappuis skończył sezon z dorobkiem 1306 punktów i po raz trzeci z rzędu zgarnął Kryształową Kulę. Akito Watabe ma ich 1238, a Mikko Kokslien 1061. Czwarte miejsce ostatecznie zgarnął Bernhard Gruber, a Alessandro Pittin spadł na siódme. Podczas ostatniego konkursu wyprzedzili go jeszcze Kircheisen i Frenzel. Dzisiejszy zwycięzca, Bryan Fletcher ukończył sezon na miejscu siedemnastym.